Full Calendar

March 2019
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
24
25
26
27
28
1
vs NCAA Division III Regional
No Scoring

vs NCAA Division III Regional
No Scoring

vs Wheaton (Ill.)
@ Waverly, Iowa (Levick Arena)
Final
W, 67-55

vs Grand Valley State
@ Patterson Ice Arena, Grand Rapids, Michigan
Final
W, 7-2
2
vs NCAA Division III Regional
No Scoring

vs NCAA Division III Regional
No Scoring

Denison
Final
L, 8-1

Denison
Final
L, 6-3

at North Central (Ill.)
Final
L, 16-9

vs Michigan
@ Patterson Ice Arena, Grand Rapids, Michigan
Final
W, 5-3

at Wartburg
Final
L, 79-49
3
4
5
6
7
8
vs Saginaw Valley
@ Suburban East Lansing Ice Arena
Final
W, 8-0
9
Lourdes
Final
W, 19-4

at Oberlin
Final
W, 11-7

vs Oakland
@ Suburban East Lansing Ice Arena
Final
L, 5-4
10
11
12
13
14
Carroll (WI)
Final
W, 19-1
15
at Rhodes Invitational
No Scoring

at Rhodes Invitational
No Scoring

vs Bowdoin
@ Clermont, Fla.
Final
W, 3-2

vs Clarkson
@ Auburndale, Fla.
Final - 7 innings
W, 11-0

Augustana (IL)
Final
W, 18-8

vs Millsaps
@ Clermont, Fla.
Final
W, 6-4
16
at Rhodes Invitational
No Scoring

at Rhodes Invitational
No Scoring

vs Lawrence
@ Winter Haven, Fla.
Final - 7 innings
W, 14-7

vs Lawrence
@ Winter Haven, Fla.
Final - 7 innings
W, 9-8

Wabash
Final
W, 15-4

vs Lake Forest
@ Clermont, Fla.
Final
L, 5-4

vs Linfield
@ Clermont, Fla.
Final
L, 8-1
17
18
at Ave Maria
W 294-319

vs McDaniel
@ Kissimmee, Fla.
Final - 9 innings
W, 8-2

vs Concordia Wisconsin
@ Clermont, Fla.
Final
W, 4-2

vs Va. Wesleyan
@ Hilton Head, SC
Final
L, 14-10

vs Wis.-Stevens Point
@ Clermont, Fla.
Final
W, 5-1
19
vs Allegheny
@ Clermont, Fla.
Final - 5 innings
W, 12-2

vs Thomas (ME)
@ Auburndale, Fla.
Final - 7 innings
W, 12-5

vs Anderson (Ind.)
@ Clermont, FL
Final
L, 5-4

vs Thomas (ME)
@ Auburndale, Fla.
Final - 7 innings
W, 3-0

vs Bethel (Minn.)
@ USTA Training Center in Orlando, Florida
Final
W, 6-3

vs Goucher
@ USTA Training Center in Orlando, Florida
Final
L, 5-3
20
vs NCAA Division III Championships
No Scoring

vs Allegheny
@ Hilton Head, S.C.
Final
W, 12-4

vs Bethel (Minn.)
@ USTA Training Center in Orlando, Florida
Final
W, 8-1

vs North Central (Ill.)
@ Sanlando Park in Seminole County, Florida
Final
W, 9-0

vs Minn.-Morris
@ Auburndale, FL
Final - 7 innings
W, 6-2

vs Minn.-Morris
@ Auburndale, FL
Final - 7 innings
W, 8-0

vs Fordham
@ USTA Training Center in Orlando, Florida
Final
L, 6-1
21
vs NCAA Division III Championships
No Scoring

vs Grinnell
@ Lake Cane Tennis Center in Orlando, Florida
Final
W, 8-1

vs Grinnell
@ Lake Cane Tennis Center in Orlando, Florida
Final
L, 5-4

vs Plattsburgh
@ Clermont, Fla.
Final
W, 17-4

vs D'Youville
@ Clermont, Fla.
Final - 5 innings
W, 9-1

vs Col. of Charleston
@ Orlando, Fla.
Final
L, 7-0
22
at Emory Invitational
7th Place

at Emory Invitational
3rd Place

vs NCAA Division III Championships
32nd Place

vs Wis.-Whitewater
@ Clermont, Fla.
Final
W, 3-2

vs Frostburg St.
@ Hilton Head, S.C.
Final - OT
W, 12-11

vs Bethany (W.V.)
@ Clermont, Fla.
Final
W, 14-10
23
at Emory Invitational
5th Place

at Emory Invitational
Fifth Place

vs NCAA Division III Championships
T-41st

vs NCAA Division III Championships
27th Place

at Thomas More Spring Invitational
4th Place

vs Luther
@ USTA Training Center in Orlando, Florida
Final
L, 6-3

at Ill. Wesleyan
Final
L, 20-10
24
25
Calvin
Final - 7 innings
W, 15-9

Calvin
Final - 9 innings
L, 8-3
26
at Calvin
Final - 7 innings
W, 14-1

at Calvin
Final - 9 innings
W, 12-7
27
Wheaton (Ill.)
Final
W, 7-2

Wheaton (Ill.)
Final
L, 14-8
28
Olivet
Final
W, 7-1

Olivet
Final
W, 9-0

Olivet
Final
W, 9-0

Olivet
Final
W, 9-4

Aquinas
Final
W, 18-6
29
Calvin
W, 102-91

Calvin
W, 112-86

Northland
Final
W, 20-4
30
at Olivet
Final
W, 25-2

Carthage
Final
L, 18-16
31
1
at Olivet
Final
W, 10-3

at Kalamazoo
Final
W, 8-1

at Olivet
Final
W, 18-10
2
Trine
3-2 Loss

Alma
Final
W, 7-6

Calvin
Final
W, 9-0

Alma
Final
W, 10-6

Kalamazoo
Final
W, 15-7
3
at Aurora
Final
W, 9-2

at Aurora
Final
W, 7-6

at Alma
Final
W, 13-9
4
5
at Illinois Wesleyan Invitational
5th Place

vs Washington (Mo.)
@ Madison, Wis.
Final
L, 5-4

Kalamazoo
Final - 7 innings
W, 8-0

vs Gust. Adolphus
@ Madison, Wisconsin
Final
L, 5-4

at Adrian
Final
W, 9-0

Kalamazoo
Final
W, 15-5
6
at Wheaton Invitational
3rd Place

at Wheaton Invitational
4th Place

Olivet
W, 339-353

at Illinois Wesleyan Invitational
2nd Place

vs Wis.-Whitewater
@ Madison, Wisconsin
Final
W, 7-2

Calvin
Final
L, 9-2

at Kalamazoo
Final - 7 innings
W, 6-4

at Trine
Final
W, 16-6

Calvin
Final
L, 6-2

Adrian
Final
W, 11-7

at Kalamazoo
Final
W, 10-9