2006 Hope College Men's Tennis Results

Overall Dual Match Record: 11-10
MIAA Dual Match Record: 4-2 (2nd place, tie)

*Hope 8, Alma 1
Hope 7, Wabash 2
Grand Valley 7, Hope 2
Wooster 5, Hope 2
Wisc.-Eau Claire 4, Hope 3
Trinity, Ct. 7, Hope 0
Hope 4, Allegheny, Pa. 2
Bethany, Kan. 5, Hope 4
Hope 5, Carleton 4
Hope 9, Grand Rapids CC 0
Aquinas 6, Hope 3
*Hope 6, Adrian 3
*Hope 9, Tri-State 0
Hope 4, Ohio Wesleyan 2
DePauw 6, Hope 0
Hope 4, Wooster 2
Hope 4, Oberlin 2
*Kalamazoo 7, Hope 2
*Calvin 5, Hope 4
*Hope 6, Albion 3
Ferris 9, Hope 0

Dual Match Standings: 1. Kalamazoo 6-0, 2. Calvin 5-1, 3. Hope 4-2, 4. Albion 3-3, 5. Alma 2-4, 6. Adrian 1-5, 7. Tri-State 0-6

MIAA Tournament: 1. Kalamazoo 117, 2. Hope 67, 3. Calvin 56.5, 4. Albion 50, 5. Alma 12.5, 6. Adrian 2, 7. Tri-State 1

Final Seasonal Standings: 1. Kalamazoo, 2. Hope, 2. Calvin, 4. Albion, 5. Alma, 6. Adrian, 7. Tri-State.

Records of 2006 Players

Player Singles Doubles
  2006/Career 2006/Career
Cameron DeHaan, Fr. 2-0 / 2-0 0-1 / 0-1
Tyler Depke, Fr. 1-0 / 1-0 1-1 / 1-1
Robert Dody, Sr. 4-18 / 19-34 12-8 / 32-23
Zach Hoernschemeyer, Fr. 2-0 / 2-0 1-0 / 1-0
Zach Huber, Fr. 14-10 / 11-9 13-9 / 13-9
Mark Johnson, Sr. 7-3 / 15-5 3-1 / 8-2
Travis Kingma, Fr. 0-1 / 0-1 0-1 / 0-1
Stephen Malvitz, Jr. 11-11 / 11-11 12-9 / 12-9
Andy Phillips, Sr. 8-3 / 40-16 10-3 / 47-14
Nate Reed, Sr. 2-4 / 13-20 10-10 / 33-21
Andy Ruemenapp, Sr. 11-11 / 55-29 10-10 / 51-29
John Schlotz, Fr. 14-7 / 14-7 5-5 / 5-5
Peter Spina, Fr. 0-0 / 0-0 1-0 / 1-0

Match Summaries

FERRIS 9, HOPE 0
SINGLES: 1. Mark Hammelman (F) d. Andy Ruemenapp 6-0, 6-3; 2. Kyle Halberg (F) d. Stephen Malvitz 6-2, 7-5; 3. Lewis DeGeneault (F) d. Andy Phillips 6-4, 6-4; 4. Bryan Karazia (F) d. Robert Dody 6-1, 6-4; 5. Corey Banghart (FS) d. Zach Huber 6-1, 6-4; 6. Eric Kent (F) d. Mark Johnson 6-1, 4-6, 10-3
DOUBLES: 1. Brenton Bacon/Mark Hammelman (F) d. Stephen Malvitz/Robert Dody 8-3; 2. Kyle Halberg/Kevin Brundle (F) d. Andy Phillips/Zach Huber 8-2; 3. Lewis DeGeneault/Bryan Karazia (F) d. Mark Johnson/John Schlotz 8-3.

CALVIN 5, HOPE 4
SINGLES: 1. Ricky Tilton (C) d. Andy Ruemenapp 6-3, 20-6, 7-5; 2. Rafael Siebenschien (C) d. Steve Malvitz 7-5, 6-2; 3. Andy Phillips (H) d. Marcus Zeilstra 4-6, 6-2, 6-2; 4. Ryan DeNooyer (C) d. Robert Dody 6-2, 3-6, 6-2; 5. Dan Volkema (C) d. Zach Huber 6-1, 6-2; 6. John Schlotz (H) d. Mike Goorhouse 6-0, 6-3.
DOUBLES: 1. Tilton-Zeilstra (C) d. Ruemenapp-Nate Reed 7-6, 5-7, 6-4; 2. Dody/Malvitz (H) d. Siebenschien/Goorhouse 7-6, 6-3; 3. Phillips/Huber (H) d. Volkema/David Sneller 7-6, 6-4.

KALAMAZOO 7, HOPE 2
SINGLES: 1. Dabvid Attalah (K) d. Andy Ruemenapp 1-6, 6-2, 7-5; 2. Alec Kempster (K) d. Robert Dody 6-1, 6-0; 3. Tim Hubbard (K) d. Steve Malvitz 6-3, 6-2; 4. Andy Phillips (H) d. Matt Wise 7-5, 6-3; 5. Luke Marker (K) d. Zach Huber 6-4, 1-6, 6-2; 6. Matt Reilly (K) d. John Schlotz 6-1, 6-1
DOUBLES: 1. Seelan-Hubbard (K) d. Ruemenapp-Nate Redd 6-4, 6-2; 2. Attalah-Marker (K) d. Dody-Malvitz 6-3, 6-2; 3. Phillips-Huber (H) d. Kempster-Reilly 7-5, 3-6, 7-6 (5).

GLCA -- HOPE 4, OHIO WESLEYAN 2
SINGLES: 1. David Kubacki (OW) d. Andy Ruemenapp 6-1, 6-1; 2. D. Abeygunawardana (OW) d. Robert Dody 6-3, 6-2; 3. Steve Malvitz (H) d. Alex Miller 6-3, 6-3; 4. Andy Philllips (H) d. McCarton Ackerman 6-3, 6-2; 5. Zach Huber (H) d. Jeff Van Schaick 6-2, 6-1; 6. John Scholtz (H) vs. Taimour Khan unfinished.
DOUBLES: 1. Andy Ruemenapp/Nate Reed (H) d. D. Abeygunawardana/David Kubacki (OW) 8-5 2. Robert Dody/Steve Malvitz (H) d. Jeff Van Schaick/Taimour Khan 8-1; 3. Zach Huber/Andy Philllips (H) d. Alex Miller/McCarton Ackerman 8-2.

GLCA -- DEPAUW 6, HOPE 0
SINGLES: 1. Evan Webeler (DP) vs. Andy Ruemenapp (H) unfinished; 2. Kortney Keith (DP) d. Robert Dody 6-2, 6-3; 3. Scott Swanson (DP d. Steve Malvitz 6-2, 6-4; 4. Bryan Heck (DP) d. Andy Philllips 6-3, 6-1; 5. Jeff Zanchelli (DP) d. Zach Huber 6-3, 6-4; 6. Scott Sauer (DP) d. John Scholtz 6-0, 6-1.
DOUBLES: 1. Jeff Zanchelli/Kortney Keith (DP) d. Nate Reed/Andy Ruemenapp 8-4; 2. Robert Dody/Steve Malvitz (H) d. Evan Webeler/Scott Swanson 9-8; 3. Billy Elliott/Bryan Heck (DP) d. Andy Philllips/Zach Huber 9-8.

HOPE 4, OBERLIN 2
SINGLES: 1. Chris Pray (O) d. Andy Ruemenapp, by default; 2. Jim Rosenheim (O) d. Robert Dody 7-5, 6-4; 3. Steve Malvitz (H) vs. David Midler, unfinished; 4. Zach Huber (H) d. Arthur Zeyda 6-2, 7-5; 5. John Scholtz (H) d. Ezra Goldman (O) 7-5, 6-2; 6. Mark Johnson (H) d. Bryce Fotiu-Wojtowic 6-3, 6-2.
DOUBLES: 1. Andy Ruemenapp/Nate Reed (H) d. Chris Pray/Jim Rosenheim 8-0; 2. Robert Dody/Steve Malvitz (H) d. Arthur Zeyda/David Midler (O) 8-4; 3. Zach Huber/Andy Philllips (H) def. Ezra Goldman/Colin Burling 8-4.

GLCA -- HOPE 4, WOOSTER 2
SINGLES: 1. Will Morrison (W) d. Andy Ruemenapp 4-2, retired; 2. Dave Albrechta (W) d. Robert Dody 6-1, 6-2; 3. Steve Malvitz (H) d. Ted Hickey 7-6, 6-1; 4. Andy Philllips (H) d. Grant D'Augustine 6-1, 6-7, 6-2; 5. Zach Huber (H) d. Tim Wyatt 6-2, 6-1; 6. Pat Grab (W) vs. John Scholtz (H) unfinished.
DOUBLES: 1. Nate Reed/Andy Ruemenapp (H) d. Sam Hickey/Ted Hickey 8-6; 2. Pat Grab/Grant D'Augustine (W) d. Robert Dody/Steve Malvitz 8-3; 3. Andy Philllips/Zach Huber (H) Dan Fleszar/Jeremy Dominik 8-4.

HOPE 9, TRI-STATE 0
SINGLES: 1. Andy Phillips (H) d. Dan Wiedemann 6-3, 6-0; 2. Zach Huber (H) d. Bryan Roth 6-2, 6-0; 3. John Scholtz (H) d. Nick Winningham 6-2, 6-0; 4. Mark Johnson (H) d. Matt Philhower 6-2, 6-0; 5. Cameron DeHaan (H) d. Brandson Appleton 6-1, 6-0; 6. Zach Hoersnchemeyer (H) d. Jeigh Krupp 6-2, 6-2.
DOUBLES: 1. Phillips-Huber (H) d. Wiedemann/Roth 6-3, 6-1; 2. Schlotz/Johnson (H) d. Philhower/Winningham 6-3, 6-1; 3. Hoernschemeyer/Tyler Depke (H) d. Appleton/Krupp 6-3, 6-0.

HOPE 6, ADRIAN 3
SINGLES: 1. Zach Huber (H) d. Tom Rastall by default; 2. John Schlotz (H d. Greg Dalida 6-3, 6-1; 3. Mark Johnson (H) d. Dan Kresteski 6-1, 7-6; 4. Cameron DeHaan (H) d. Mike Douglas 6-0, 6-3; 5. Steve Kerwin (A) d. Travis Kingma 6-3, 4-6, 6-3; 6. Tyler Depke (H) d. Ryan Schmidli 7-6, 6-2.
DOUBLES: 1. Schlotz-Johnson (H) d. Rastall-Cody Rudolph 6-2, 6-2; 2. Day-Douglas (A) d. Huber-Depke 0-6, 7-6, 7-5; 3. Dalida-Kerwin (A) d. DeHaan-Kingma 6-1, 7-6.

AQUINAS 6, HOPE 3
SINGLES: 1. Andy Ruemenapp (H) d. Mike Rose 6-3, 6-4; 2. Pat Bruining (A) d. Robert Dody 6-3, 6-3; 3. Steve Malvitz (H) d. Patrick Grashorn 6-4, 6-4; 4. Zach Huber (H) d. Jordan O'Neil 6-7 (8), 7-5, 11-9; 5. Maikel VanMastright (A) d. John Schlotz 6-2, 6-1; 6. Jason Beydoun (A) d. Mark Johnson 6-0, 6-1.
DOUBLES: 1. Rose-Bruining (A) d. Ruemenapp-Reed 8-1; 2. Grashorn-O'Neil (A) d. Dody-Malvitz 8-6; 3. Huber-Andy Phillips (H) d. VanMastrigt-Baydoun 9-7.

HOPE 9, GRCC 0
SINGLES: 1. Any Ruemenapp (H) d. Chris Levay 1-6, 6-3, 6-3; 2. Steve Malvitz (H) d. Danny VanGuzman 6-0, 6-4; 3. John Schlotz (H) d. Matt Fenech 6-0, 6-0; 4. Mark Johnson (H) d. Alex Brown 6-0, 6-3; 5. Nate Reed (H) d. Craig Gurr 6-0, 6-1; 6. Zach Hoernsschemeyer (H) d. Devin Opdendyk 6-0, 6-1.
DOUBLES: 1. Ruemenapp-Reed (H) d. Levay-Fenech 8-2; 2. Robert Dody-Malvitz d. VanGuzman-Broqwn 8-2; 3. Zach Huber-Andy Phillips (H) d. Foster-Gurr 8-4.

HOPE 5, CARLETON 4 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Andy Ruemenapp (H) d. William Holmes 6-4, 6-3; 2. Kartheek Koneru (C) d. Robert Dody 6-3, 6-2; 3. Andrew Tolloch (C) d. Steve Malvitz 6-2, 4-6, 6-3; 4. Zach Huber (H) d. Brandon Cooper 7-6 (7), 7-6 (6); 5. Julian Tokarev (C) d. Jon Schlotz 6-2, 6-4; 6. Mark Johnson (H) d. Jacob Raim 6-2, 6-3.
DOUBLES: 1. Ruemenapp-Nate Reed (H) d. Holmes-Tulloch 8-6; 2. Cooper-Tokarev (C) d. Dody-Malvitz 8-4; 3. Huber-Schlotz (H) d. Rob Stern-Adam Shrell 8-0.

BETHANY, KAN. 5, HOPE 4 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Andy Ruemenapp (H) d. Jon Feyerherm 6-1, 6-2; 2. Collin Terrence 6-2, 6-0; 3. Steve Malvitz (H) d. Trever Welsh 6-4, 6-1; 4. Branden Ewertz (B) d. Zach Huber 6-4, 7-5; 5. John Scholtz (H) d. Brad Bietau 5-7, 7-6 (1), 10-4; 6. Mark Johnson (H) d. Noah Lindfors 6-2, 6-3.
DOUBLES: 1. Feyerherm-Ewertz (B) d. Ruemenapp-Nate Reed 8-6; 2. Welsh-Bietau (B) d. Dody-Malvitz 8-4; 3. Terrence-Lindfors (B) d. Huber-Schlotz 9-7.

HOPE 4, ALLEGHENY, Pa. 2 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Andy Ruemenapp (H) d. Reid Levin 7-5, 6-0; 2. Matt Chiricouta (A) d. Robert Dody 6-2, 6-4; 3. Steven Malvitz (H) d. Andy Zipf 0-6, 6-2, 6-3; 4. Zach Huber (H) d. Matt Spriegel 6-4, 6-0; 5. Matt Winters (A) d. Nate Reed 4-6, 6-3, 6-2; 6. John Schlotz (H) d, Seth Wilmore 7-6 (5), 6-1.
DOUBLES: Singles determined outcome of match. Doubles were not played.

TRINITY, CONN. 7, HOPE 0 (at Hilton Head)
SINGLES: Brian Marsden (T) d. Andy Ruemenapp 6-3, 6-2; 2. Brett Ramsay (T) d. Robert Dody 6-0, 6-0; 3. Jimmie Ames (T) d. Steve Malvitz 6-3, 6-2; 4. Jonathan Hart (T) d. Zach Huber 6-1, 6-1; 5. David Yahng (T) d. Jon Schlotz 6-0, 6-2; 6. Gadtam Samarth (T) d. Mark Johnson 6-1, 6-1.
DOUBLES: 1. Ruemenapp-Nate Reed (H) d. Marsden-Ramsay 9-8 (1); 2. Samarth-Yahng (T) d. Dody-Malvitz 8-4; 3. Ames-Merns (T) d. Huber-Schlotz 8-5.

UW-EAU CLAIRE 4, HOPE 3 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Andy Ruemenapp (H) d. Tim Eisele 6-2, 6-3; 2. Jake Znidarsich (EC) d. Robert Dody 4-6, 6-3, 6-3; 3. Aaron Noroensajold (EC) d. Steven Malvitz 1-6, 7-4 (4), 6-3; 4. Erik Branoner (EC) d. Zach Huber by default; 5. Jeff Peterson (EC) d. Nate Reed 6-3, 6-2; 6. John Schlotz (H) d. Brandon Both 6-1, 6-4.
DOUBLES: 1. Ruemenapp-Reed (H) d. Znidarsich-Noroensajold 8-3; 2. Dody-Malvitz (H) d. Eisele-Both 8-6; 3. Huber-Schlotz (H) d. Peterson-C.J. Rose 8-5.

WOOSTER 5, HOPE 2 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Andy Ruemenapp (H) d. Will Morrison 6-3, 6-2; 2. Dave Albrechta (W) d. Robert Dody 6-3, 6-3; 3. Brian Ebbitts (W) d. Steve Malvitz 6-2, 7-6 (7); 4. Zach Huber (H) d. Ted Hickey 1-6, 6-2, 6-4; 5. Tim Wyatt (W) d. Nate Reed 6-2, 7-6 (5); 6. Jeremy Dominik (W) d. John Schlotz 3-6, 7-5, 6-3.
DOUBLES: 1. Ebbitts-Hickety (W) d. Ruemenapp-Reed 8-4; 2. Dody-Malvitz (H) d. Grant D'Augustino-Pat Grab 8-3; 3. Hickey-Dab Fleszar (W) d. Huber-Schlotz 8-4.

GRAND VALLEY 7, HOPE 2
SINGLES: 1. Kyle Delne (GV) d. Andy Ruemenapp 6-4, 6-0; 2. Adam Sandusky (GV) d. Robert Dody 7-5, 6-0; 3. Scott Gregory (GV) d. Steve Malvitz 6-3, 6-1; 4. Nirun Raju (GV) d. Zach Huber 6-7 (5), 6-4 (10-4); 5. Mike Bambini (GV) d. Nate Reed 6-2, 6-0; 6. John Schlotz (H) d. Jim Farmer 2-6, 6-4 (10-1).
DOUBLES: 1. Delne-Sandusky (GV) d. Ruemenapp-Reed 8-6; 2. Dody-Malvitz (H) d. Raju-Gregory 8-1; 3. Bambini-Farmer (GV) d. Huber-Schlotz 8-6.

HOPE 8, ALMA 1
SINGLES: 1. Ahmet Dernir (A) d. Andy Ruemenapp 6-1, 7-6 (4); 2. Robert Dody (H) d. Dan Fraser 6-3, 6-2; 3. Steven Malvitz (H) d. Chris Noel 6-1, 6-0; 4. Zach Huber (H) d. Ryan Kelly 7-5, 6-1; 5. Mark Johnson (H) d. Josh Sanders 6-4, 7-6 (3); 6. John Schlotz (H) d,. Tristan Wilson 6-2, 6-0.
DOUBLES: 1. Ruemenapp-Nate Reed (H) d. Demir-Noel 6-4, 6-0; 2. Dody-Malvitz (H) d. Fraser-Sanders 6-1, 6-2; 3. Johnson-Peter Spina (H) d. Kelly-Wilson 6-3, 6-1.

HOPE 7, WABASH 2
SINGLES: 1. Jan Horrey (W) d. Andy Ruemenapp 6-2, 6-4; 2. Robert Dody (H) d. Adam Van Zee 6-4, 7-6 (4); 3. Steve Malvitz (H) d. Adrian Starnes 6-1, 6-0; 4. Zach Huber (H) d. Paul Prosinski 6-4, 7-5; 5. Nate Reed (H) d. Sean Clerget 6-3, 6-3; 6. John Schlotz (H) d. Nate Mullendorp 6-4, 6-7 (1), 10-8
DOUBLES: 1. Horrey-Van Zee (W) d. Ruemenapp-Reed 9-8 (7-5); 2. Dody-Malvitz (H) d. Clerget-Starnes 8-3; 3. Huber-Schlotz (H) d. Prosinski-Josh Paul 8-4.

Hope.edu | PO Box 9000, Holland, Michigan 49422