2007 Men's Tennis Results

Overall Dual Match Record: 9-13
MIAA Dual Match Record: 3-3 (4th place)

*Hope 9, Tri-State 0
Grand Valley State 8, Hope 1
Hope 7, Grand Rapids CC 2
Wooster, Ohio 7, Hope 2
Hope 8, St. Thomas, Minn. 1
Hope 5 Allegheny, Pa. 2
Hope 6, St. Norbert, Wisc. 3
Carleton, Minn. 7, Hope 2
Wheaton, Ill 5, Hope 4
Aquinas 8, Hope 1
Denison 9, Hope 0
Hope 7, Wabash 2
*Hope 9, Alma 0 Wooster 5, Hope 1 (GLCA)
Denison 8, Hope 1 (GLCA)
*Hope 6, Adrian 3
*Calvin 8, Hope 1
*Albion 6, Hope 3 *Kalamazoo 8, Hope 1 Hope 9, Alma 0 (MIAA Tournament)
Kalamazoo 7, Hope 2 (MIAA Tournament)
Albion 6, Hope 3 (MIAA Tournament)
* MIAA Dual Match

Dual Match Standings: 1. Kalamazoo 6-0, 2. Calvin 5-1, 3. Albion 4-2, 4. Hope 3-3, 5. Alma 2-4, 6. Tri-State 1-5, 7. Adrian 0-6

Final Seasonal Standings: 1. Kalamazoo, 2. Calvin, 3. Albion, 4. Hope, 5. Alma, 6. Tri-State, 7. Adrian

Records of 2007 Players 

Player Singles Doubles
  2007/Career 2007/Career
Cameron DeHaan, So. 8-15 / 10-15 0-0 / 0-0
Tyler Depke, So. 2-1 / 3-1 1-2 / 1-2
John Gardner, Fr. 10-11 / 10-11 9-11 / 9-11
Mike Garland, Fr. 2-0 / 2-0 7-12 / 7-12
Zach Hoernschemeyer, So. 6-14 / 8-14 3-3 / 3-3
Zach Huber, So. 11-10 / 22-20 13-10 / 25-19
Travis Kingma, So. 0-1 / 0-1 0-0 / 0-0
Stephen Malvitz, Sr. 7-15 / 18-26 9-12 / 21-21
John Schlotz, So. 11-10 / 25-17 16-7 / 20-12
Jeff Vredenburg, Fr. 2-3 / 2-3 11-10 / 11-10 

Match Summaries

West Michigan Colleges Invitational
SINGLES: #1 Stephen Malvitz finished fourth (0-2); #2 John Gardner finished second (1-1); #3 John Schlotz finished fourth (0-2); #4 Zach Huber finished third (1-1); #5 Zach Hoernschemeyer finished second (1-1); #6 Cameron DeHaan finished second (1-1); #7 Jeff Vredenburg finished third (1-1); #8 Tyler Depke finished second (1-1).
DOUBLES: #1 Stephen Malvitz and Mike Garland finished third (1-1); #2 Zach Huber and John Schlotz finished second (1-1); #3 John Gardner and Jeff Vredenburg finished second (1-1); and #4 Zach Hoernschemeyer and Tyler Depke finished third (1-1).

Hope 9, Tri-State 0
SINGLES: 1. Stephen Malvitz (H) d. Brett Becker 6-1, 6-1; 2. John Gardner (H) d. Nick Garstka 6-1, 6-1; 3. John Schlotz (H) d. Bryan Roth 6-0, 6-1; 4. Zach Huber (H) d. Nick Gullette 6-1, 6-0; 5. Zach Hoernschemeyer (H) d. Brad Wood 6-2, 6-1; 6. Cameron DeHaan (H) d. Issa Salsa 6-0, 6-0.
DOUBLES: 1. Malvitz-Michael Garland (H) d. Becker-Roth 8-4; 2. Schlotz-Huber (H) d. Garstka-Gullette 8-1; 3. Gardner-Jeff Vredenburg (H) d. Wood-Salsa 8-0.

Grand Valley 8, Hope 1
SINGLES: 1. Adam Sandusky (GV) d. Stephen Malvitz 6-3, 6-2; 2. Tony Dang (GV) d. John Gardner 6-1, 2-1 (ret); 3. John Scholtz (H) d. Patrick Troy 6-4, 1-6, 7-5; 4. Brock Plangger (GV) d. Zach Huber 7-5, 4-6, 6-4; 5. Matt Globerson (GV) d. Zach Hoernschmeyer 6-1, 6-4; 6. Alex Switzer (GV) d. Cameron DeHaan 6-2, 6-1.
DOUBLES: 1. Sandusky-Dang (GV) d. Malvitz-Michael Garland 8-4; 2. Justin Sauerbrey-Troy d. Schlotz-Huber 8-4; 3. Switzer-Globerson (GV) d. Gardner-Jeff Vredenburg 8-6.

Hope 7, Grand Rapids CC 2
SINGLES: 1. Stephen Malvitz (H) d, Chris Levau 6-1, 6-1; 2. John Gardner (H) d. Javier Sanchez 7-5, 6-2; 3. Pat Snyder (GR) d. John Schlotz 6-2, 7-6 (2); 4. Zach Huber (H) d. Matt Fenech 6-2, 6-1; 5. Cameron DeHaan (H) d. Kule Vyncke 6-1, 6-4; 6. Zach Hoernschemeyer (H) d. Alex Brown 7-4 (4), 7-5
DOUBLES: 1. Levay-Snyder (GR) d. Malvitz-Mike Garland 8-6; 2. Schlotz-Huber (H) d. Fenech-Sanchez 8-2; 3. Gardner-Jeff Vredenburg (H) d. Brown-Vyncke 8-3.

Wooster 7, Hope 2 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Will Morrison (W) d. Stephen Malvitz 6-2, 7-5; 2. Grant D'Augustine (W) d. John Gardner 6-4, 6-1; 3. John Scholtz (H) d. Brian Ebbitts 6-4, 6-2; 4. Pat Grab (W) d. Zach Huber 6-3, 7-5; 5. Dave Albrechta (W) d. Cameron DeHaan 6-2, 6-4; 6. Jeremy Dominik (W) d. Zach Hoernschemeyer 6-2, 6-2.
DOUBLES: 1. Grab-D'Augustine (W) d. Malvitz-Mike Garland 8-3; 2. Schlotz-Huber (H) d. Dan Fleszar-Ebbitts 9-8 (6); 3. Albrechta-Sam Hickey (W) d. Gardner-Jeff Vredenburg 8-6.

Hope 8, St. Thomas, Minn. 1 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Stephen Malvitz (H) d. Ben Herding 6-2, 6-2; 2. John Gardner (H) d. Pat Napurski 6-2, 6-2; 3. John Schlotz (H) d. Phil Hanke 6-1, 6-2; 4. Zach Huber (H) d. Josh Tomashek 6-4, 6-0; 5. Kevin Manzel (ST) d. Cameron DeHaan 6-4, 7-5; 6. Zach Hoernschemeyer (H) d. Dave Green 7-5, 6-3.
DOUBLES: 1. Malvitz-Mike Garland (H) d. Herding-Napurski 8-4; 2. Schlotz-Huber d. Tomashek-Manzel 8-3; 3. John Gardner-Jeff Vredenburg (H) d. Carlson-Hanke 8-5.

Hope 5, Allegheny, Pa. 2 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Andy Zipf (A) d. Stephen Malvitz 6-1, 4-6, 7-6 (2); John Gardner (H) d. Matt Chicicosta 6-2, 6-7 (1), 6-4; 3. John Schlotz (H) d. Russell Nitzberg 6-1, 6-3; 4. Zach Huber (H) d. Nick Lieb 6-4, 6-2; 5. Cameron DeHaan (H) d. Ben Hurtuk 6-2, 7-6 (5); 6. Evan Gordon (A) d. Zach Hoernschemeyer 7-5, 6-4.
DOUBLES: 1. with match decided play suspended; 2. Schlotz-Huber (H) d. Nitzberg-Lieb 8-4; 3. with match decided, play suspended.

Hope 6, St. Norbert Wisc. 3 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Aaron Sunday (SN) d. Stephen Malvitz 6-4, 6-3; 2. John Gardner (H) d. Andrew Winters 6-3, 6-4; 3. John Schlotz (H) d. Adrian Acosta 6-0, 6-0; 4. Zach Huber (H) d. Nate Tackaberry 6-1, 6-4; 5. Cameron DeHaan (H) d. Chris Schmitz 6-2, 7-5; 6. Eddie Wire (SN) d. Jeff Vredenburg 7-5, 4-6, 12-10.
DOUBLES: 1. Sunday-Winters (SN) d. Malvitz-Michael Garland 8-3; 2. Schlotz-Huber (H) d. Acosta-Ryan Kerswill 8-3; 3. Gardner-Vredenburg (H) d. Tackaberry-Schmitz 8-2.

Carleton, Minn. 7, Hope 2 (at Hilton Head)
SINGLES: 1. Winston Park (C) d. Stephen Malvitz 6-2, 6-2; 2. Colin Russell (C) d. John Gardner 6-2, 6-0; 3. Kartheek Koneru (C) d. John Schlotz 6-1, 6-2; 4. Zach Huber (H) d. Brendon Cooper 6-4, 6-4; 5. Peter Varnum (C) d. Cameron DeHaan 6-0, 6-1; 6. Julian Tokarev (C) d. Zach Hoernschemeyer 6-1, 6-1.
DOUBLES: 1. Malvitz-Schlotz (H) d. Tokarev-Cooper 8-3; 2. Park-Russell (C) d. Huber-Jeff Vredenburg 8-1; 3. Koneru-Varnum (C) d. Gardner-Hoernschemeyer 8-5.

Wheaton 5, Hope 4
SINGLES: 1. Josh Williams (W) d. Stephen Malvitz 6-3, 6-2; 2. John Gardner (H) d. Ian Kirchner 7-6, 4-6, 6-3; 3. John Schlotz (H) d. David Warren 6-3, 6-4; 4. Corey Kraftson (W) d. Cameron DeHaan 6-2, 6-1; 5. Graham Johnson d. Zach Hoernschemeyer 6-2, 6-1; 6. Jeff Vredenburg (H) d. Drew Ziccari 6-1, 3-6, 1-0 (6).
DOUBLES: 1. Williams-Kraftson (W) d. Malvitz-Schlotz 8-5; 2. Gardner-Vredenburg (H) d. Kirchner-Mike Simmerman 8-3; 3. Warren-Kevin Graham (W) d. Hoernschmeyer-Tyler Depke 8-4.

Aquinas 8, Hope 1
SINGLES: 1. Mike Rose (A) d. Stephen Malvitz 6-3, 6-3; 2. Pat Bruinink (A) d. John Gardner 6-2, 6-1; 3. John Schlotz (H) d. Jordan O'Neill 6-4, 0-6, 11-9; 4. Pat Grashorn (A) d. Zach Huber 6-0, 6-1; 5. Jason Beydoun d. Cameron DeHaan 6-2, 6-4; 6. Nick Ludwig (A) d. Jeff Vredenburg 6-1, 6-0.
DOUBLES: 1. Rose-Bruining (A) d. Malvitz-Schlotz 8-3; 2. Grashorn-O'Neill (A) d. Huber-Mike Garland 8-3; 3. Beydoun-Doerfeld (A) d. DeHaan-Gardner 8-4

Hope 7, Wabash 2
SINGLES: 1. Jay Horrey (W) d. Stephen Malvitz 7-6, 2-6, 10-5; 2. John Gardner (H) d. Adam Van Zee (W) 6-4, 6-1; 3. John Schlotz (H) d. Josh Paul (W) 3-6, 6-1, 10-5; 4. Zach Huber (H) d. Adrian Starnes (W) 6-2, 6-2; 5. Cameron DeHaan (H) Nate Mullendore (W) 6-3, 6-3; 6. Sean Clerget (W) def. Zach Hoernschemeyer (H) 4-6, 6-3, 10-2.
DOUBLES: 1. Malvitz-Schlotz (H) d. Horrey/Van Zee (W) 9-8; 2. Huber/Garland (H) d. Sean Clerget/Starnes (W) 8-3; 3. Vredenburg/Gardner (H) d. Paul/Dan Petrie (W) 8-2.

Denison 9, Hope 0
SINGLES: 1. Randy Lofgren (D) d. Stephen Malvitz 6-1, 6-2; 2. Jordan Buehler (D) d. John Gardner 6-1, 6-3; 3. James Davis (D) d. John Schlotz 6-2, 6-3; 4. Tom Hodgkiss (D) d. Zach Huber 6-1, 6-2; 5. Kevin Newman (D) d. Cameron DeHaan 6-0, 6-3; 6. Charlie Poe (D) d. Zach Hoernschemeyer 6-1, 6-0.
DOUBLES: 1. Lofgren-Newman (D) d. Malvitz-Schlotz 9-7; 2. Buehler-Davis (D) d. Huber-Michael Garland 8-3; 3. Hodgkiss-Poe (D) d. Gardner-Jeff Vredenburg 6-1, 6-0.

Hope 9, Alma 0
SINGLES: 1. Stephen Malvitz H) d. Chris Noel 6-0, 6-2; 2. John Schlotz (H) d. Dan Fraser 6-0, 6-2; 3. Zach Huber (H) d. Josh Sanders 6-3, 6-3; 4. Cameron DeHaan (H) d. Alex Montoye 6-3, 6-1; 5. Zach Hoernschemeyer (H) d. Tom Hardin 6-4, 4-6 (10-6); 6. Jeff Vredenburg (H) d. David Bechtold 6-3, 6-2.
DOUBLES: 1. Malvitz/Schlotz (H) d. Noel/Fraser 9-8 (7-0); 2. Huber/Michael Garland (H) d. Sanders/Hardin 8-6; 3. Hoernschemeyer/ Vredenberg (H) d. Brett Seymoure/Montoye 8-4.

Hope 6, Adrian 3
SINGLES: 1. Mike Douglas (A) d. Josh Gardner 3-6, 6-2, 6-1; 2. Danny Krsteski (A) d. Cameron DeHaan 6-2, 6-4; 3. Zach Hoernschemeyer (H) d. Steven Kerwin 7-6 (12-10), 4-6, 6-3; 4. Tyler Depke (H) d. Orio Yeagley 2-6, 7-6 (7-4), 6-3; 5. Ryan Schmidli (A) d. Travis Kingma 6-4, 5-7, 6-1; 6. Mike Garland (H) d. Seth Knowles 6-2, 6-2.
DOUBLES: 1. Stephen Malvitz-Garland (H) d. Douglas-Kerwin 8-4; 2. John Schlotz-Zach Huber (H) d. Krsteski-Schmidli 8-1; 3. Gardner-Jeff Vredenburg (H) d. Yeagley-Knowles 8-1.

Wooster 5, Hope 1 (GLCA)
SINGLES: 1. Will Morrison (W) d. Stephen Malvitz 6-0, 6-3; 2. no decision; 3. no decision; 4. no decision; 5. Pat Grab (W) d. Cameron DeHaan 6-0, 6-1; 6. Jeremy Dominic (W) d. Zach Hoernschemeyer 6-3, 4-6, 6-1.
DOUBLES: 1. Stephen Malvitz-John Schlotz (H) d. Dave Albrechta-Sam Hickey 8-5; 2. Grabe-Dan Fleszar (W) d. Zach Huber-Michael Garland 8-4; 3. Brian Ebbitts-Grant D'Augustine (W) d. John Gardner-Jeff Vredenburg 8-5.

Denison 8, Hope 1 (GLCA)
SINGLES: 1. Stephen Malvitz (H) d. Randy Lofgren 6-0, 6-0; 2. Jordan Buehler (D) d. John Gardner 6-0, 3-6, 10-7; 3. James Davis (D) d. John Schlotz 6-1, 6-0; 4. Tom Hodgkiss-Lilly (D) d. Zach Huber (H) 6-3, 7-5; 5. Kevin Newman (D) d. Cameron DeHaan 6-1, 6-0; 6. Charlie Poe (D) d. Zach Hoernschemeyer 6-4, 3-6, 15-13.
DOUBLES: 1. Lofgren-Newman (D) d. Malvitz-Schlotz 8-5; 2. Buehler-Davis (D) d. Huber-Hoernschemeyer 8-4; 3. Poe-Lilly (D) d. Gardner-Tyler Depke 8-4.

Calvin 8, Hope 1
SINGLES: 1. Ricky Tilton (C) d. Stephen Malvitz 6-3, 6-3, 2. Marcus Zeilstra (C) d. John Gardner 6-1, 7-5, 3. Rafael Siebenschein (C) d. John Schlotz 6-3, 6-0, 4. Steve DeMoogd (C) d. Zach Huber 6-3, 6-1, 5. Mike Goorhouse (C) d. Cameron DeHaan 6-2, 4-6, 7-6(2), 6. Dan Volkema (C) d. Zach Hoernschemeyer 6-1, 7-5
DOUBLES: 1. Tilton and Zeilstra (C) d. Malvitz and Mike Garland 8-4, 2. Siebenschein and Goorhouse (C) d. Schlotz and Huber 8-3, 3. Gardner and Jeff Vredenburg (H) d. Volkema and David Sneller 8-4

Albion 6, Hope 3
SINGLES: 1. Stephen Malvitz (H) d. Neil Forster 6-0, 4-6 , 1-0 (8); 2. John Gardner (H) d. Alex Galvin 6-4, 6-2; 3. Jon Vandenberg (A) d. John Schlotz 6-4, 6-3; 4. Brandon Still (A) d. Zach Huber 6-4, 5-7, 1-0 (11-9); 5. Nate Marshall (A) d. Cameron DeHaan 6-2, 6-0; 6. Ben Miller (A) d. Zach Hoernschemeyer 6-1, 6-0.
DOUBLES: 1. Forster-Vandenberg (A) d. Michael Garland-Malvitz 8-5; 2. Huber-Schlotz (H) d. Galvin-Still 8-6; 3. Andrew Lulek-Marshall (A) d. Gardner-John Vredenburg 8-4.

Kalamazoo 8, Hope 1
SINGLES: 1. Alec Kempster (K) d. Stephen Malvitz 6-1, 6-4; 2. Jason Brown (K) d. John Gardner 6-0, 6-0; 3. Cyrus Jadun (K) d. John Schlotz 6-3, 6-1; 4. Tim Hubbard (K) d. Zach Huber 6-3, 6-1; 5. Matt Wise (K) d. Cameron DeHaan 6-0, 6-1; 6. Luke Marker (K) d. Zach Hoernschemeyer 6-0, 6-0.
DOUBLES: 1. Alec Kempster/Tim Hubbard (K) d. Stephen Malvitz/Michael Garland 9-7; 2. John Schlotz/Zach Huber (H) d. Luke Marker/Drew Brown 9-7; 3. Jason Brown/Cyrus Jadun (K) d. John Gardner/Jeff Vredenburg 8-1

Hope 9, Alma 0 (MIAA Tournament)
SINGLES: 1. Stephen Malvitz (H) Chris Noel 6-2, 6-1l; 2. John Gardner (H) d.Dan Fraser 6-1, 6-2; 3. John Schlotz (HH d. Josh Sanders 7-5, 6-2; 4. Zach Huber (H) Alex Montoye 6-1, 6-4; 5. Cameron DeHaan (H) d. Tom Hardin 6-3, 6-0; 6. Zach Hoernschemeyer (H) d. David Bechtold 6-1, 6-1
DOUBLES: 1. Michael Garland/Stephen Malvitz (H) def. Dan Fraser/Chris Noel 8-2; 2. Zach Huber/John Schlotz (H) d. Tom Hardin/Josh Sanders 8-2; 3. John Gardner/Jeff Vredenburg (H) d. David Bechtold/Alex Montoye 8-3

Kalamazoo 7, Hope 2 (MIAA Tournament)
SINGLES: 1. Alec Kempster (K) d. Stephenm Malvitz 6-3, 6-1; 2. Jason Brown (K) d. John Gardner 6-2, 6-2; 3. Cyrus Jadun (K) d. John Schlotz 6-2, 6-0; 4. Tim Hubbard (K) d. Zach Huber 6-0, 6-0; 5. Matt Wise (K) d. Cameron DeHaan 6-3, 6-3; 6. Luke Marker (K) d. Zach Hoernschemeyer 6-0, 6-0.
DOUBLES: 1. Hubbard-Kempster (K) d. Michael Gardland-Malvitz 8-1; 2. Huber-Schlotz (H) d. Drw Brown-Marker 8-6; 3. Gardner-Jeff Vredenburg (H) d. Brown-Jadun 9-8 (8-5)

Albion 6, Hope 3 (MIAA Tournament)
SINGLES: 1. Neil Forster (ALBION) def. Stephen Malvitz (HOPE) 6-2, 6-2; 2. John Gardner (HOPE) def. Alex Galvin (ALBION) 3-6, 6-3, 6-0; 3. John Schlotz (HOPE) def. Jon Vandenberg (ALBION) 6-0, 6-3; 4. Zach Huber (HOPE) def. Brandon Still (ALBION) 6-4, 7-6 (7-1); 5. Nate Marshall (ALBION) def. Cameron DeHaan (HOPE) 6-0, 6-3; 6. Ben Miller (ALBION) def. Zach Hoernschemeyer (HOPE) 6-0, 4-6, 7-6 (7-3)
DOUBLES: 1. Neil Forster/Jon Vandenberg (ALBION) def. Michael Garland/Stephen Malvitz (HOPE) 8-2 ; 2. Alex Galvin/Brandon Still (ALBION) def. Zach Huber/John Schlotz (HOPE) 9-8 (7-2); 3. Andrew Lulek/Nate Marshall (ALBION) def. John Gardner/Jeff Vredenburg (HOPE) 8-6.

Hope.edu | PO Box 9000, Holland, Michigan 49422