2010 Men's Tennis Results

Overall Dual Match Record: 16-12
MIAA Dual Match Record: 5-1 (2nd place)

INDOORS
Fri.-Sat., Feb. 12-13, at UW-Whitewater Invitational
Matches at the Four Lakes Athletic Club, Elkhorn, Wisc.
Friday: Hope 6, Wheaton 3 results
Saturday: UW-Whitewater 9, Hope 0 results
Saturday: UW-Oshkosh 7, Hope 2 results

Friday, Feb. 26, Case Western Reserve 7, Hope 2 results
Tuesday, March 2, Grand Valley 6, Hope 3 results
Saturday, March 6, Hope 8, Oberlin 1 results
Saturday, March 6, Hope 7 Grove City, Pa. 2 results
Friday, March 12, Hope 9, Grand Rapids CC 0 results
Friday, March 12, Hope 8, Davenport 1 results
Wednesday, March 17, Aquinas 5, Hope 4 results
Home indoor matches played at DeWitt Tennis Center on Hope College campus

SPRING TRIP at Hilton Head, S.C.
Monday, March 22, Carleton, Minn 7, Hope 2 results
Tuesday, March 23, DePauw, Ind. 8, Hope 1 results
Thursday, March 25, Hope 5, Allegheny, Pa. 4 results
Friday, March 26, Hope 9, Principia, Ill. 0 results
Friday, March 26, Hope 9, Elmhurst, Ill. 0 results

REGULAR SEASON
Wednesday, April 7, *Hope 5, Trine 4 results
Fri.-Sat., April 9-10, GLCA Tournament at Kenyon & Denison, Ohio
Friday: Hope 9, Wooster 0 results / Kalamazoo 5, Hope 2 results
Saturday: Denison 8, Hope 1 results
Tuesday, April 13, *Kalamazoo 8, Hope 1 results
Saturday, April 17, *Hope 6, Calvin 3 results
Wednesday, April 21, *Hope 6, Albion 3 results
Saturday, April 24, Coe 7, Hope 2 results
Saturday, April 24, *Hope 9, Adrian 0 results
Tuesday, April 27, *Hope 8, Alma 1 results
Friday-Saturday, April 30-May 1, MIAA Tournament at Kalamazoo
First Round: Hope 7, Adrian 0 results
Semi-Finals: Hope 5, Calvin 3 results
Championship: Kalamazoo 5, Hope 0 results
* MIAA Match

Records of 2010 Players

Player Singles Doubles
  2010/Career 2010/Career
Gabe Casher, Fr. 3-5 / 3-5 8-4 / 8-4
Bobby Cawood, Fr. 18-2 / 18-2 14-10 / 14-10
Harrison Doezema, Fr. 6-4 / 6-4 11-6 / 11-6
John Gardner, Sr. 13-11 / 46-39 13-10 / 54-31
Mike Garland, Sr. 8-12 / 13-15 11-13 / 34-39
Kevin Hagan, Jr. 10-7 /10-7 9-6 / 9-6
Alex Hughes, So. 11-11 /11-11 1-0 / 4-8
Jonathan Lautz, Jr. 5-15 / 9-16 12-14 / 20-16
Kyle Kreps, Fr. 5-0 / 5-0 4-1 / 4-1
Kyle McKey, So. 3-1 / 3-1 1-1 / 1-2
Daniel Owens, Fr. 2-2 / 2-2 2-1 / 2-1
Davis Vanderveen, Fr. 5-1 / 5-1 8-6 / 8-6

Match Summaries

Kalamazoo 5, Hope 0 (MIAA Tournament Championship, 5/1/10)

SINGLES: 1. Cyrus Jadun (K) vs. John Gardner (H) unfinished; 2. Nate Eddy (K) vs. Jonathan Lautz (H) unfinished; 3. Jason Brown (K) d. Michael Garland 6-1, 6-3; 4. Patrick Boyd (K) vs. Alex Hughes (H) unfinished; 5. Mark Denenfeld (K) vs. Kevin Hagan (H) unfinished; 6. Alex Dombos (K) def. Harrison Doezema 6-0, 6-0.
DOUBLES: 1. Cyrus Jadun/Patrick Boyd (K) d. John Gardner/Bobby Cawood 8-5; 2. Nate Eddy/Jason Brown (K) d. Jonathan Lautz/Michael Garland 8-2; 3. Mark Denenfeld/Joe Unger (K) d. Kevin Hagan/Davis Vanderveen 8-3.

Hope 5, Calvin 3 (MIAA Tournament at Kalamazoo, 4/30/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Andrew DeVlieger 6-0, 6-3; 2. Bobby Cawood (H) d. Roland Eldridge 6-1, 6-4; 3. Preston Phillips (C) d. Jonathan Lautz 6-1, 6-2; 4. Gabe Casher (H) vs. Andrew Rescorla, unfinished; 5. Michael Garland (H) d. Brian DeMaagd (C) 3-6, 6-1, 6-3; 6. Philip Reinken (C) d. Alex Hughes 6-3, 6-3.
DOUBLES: 1. John Gardner/Bobby Cawood (H) d. Roland Eldridge/Preston Phillips 9-8 (7-2); 2. Jonathan Lautz/Michael Garland (H) d. Andrew Rescorla/Brian DeMaagd 8-4; 3. Andrew DeVlieger/Jon Goorhouse (C) d. Gabe Casher/Harrison Doezema 8-3.

Hope 7, Adrian 0 (MIAA Tournament at Kalamazoo, 4/30/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Chris Ludwig 6-1, 6-2; 2. Bobby Cawood (H) d. David Blaker 6-0, 6-0; 3. Gabe Casher (H) d. Cameron Hamilton 6-0, 6-1; 4. Michael Garland (H) vs. Brian Opyrchal (A) unfinished; 5. Alex Hughes (H) d. Alex Ziajor 6-1, 6-0; 6. Kevin Hagan (H) vs. Anthony Honeywell (A) unfinished.
DOUBLES: 1. John Gardner/Bobby Cawood (H) d. Chris Ludwig/Cameron Hamilton 8-0; 2. Jonathan Lautz/Michael Garland (H) d. Anthony Honeywell/Dominic Merollis (A) 8-3; 3. Kevin Hagan/Davis Vanderveen (H) d. Alex Ziajor/Brian Opyrchal 8-6

Hope 8, Alma 1 (at Hope (Zeeland), 4/27/10)
SINGLES: 1. Zach Kerr (A) d. Gabe Casher 6-7 (5), 6-4 (ret); 2. Harrison Doezema (H) d. Alex Montoye 7-5 (5), 6-4; 3. Kyle Kreps (H) d. Dave Bechtold 6-0, 7-6 (8); 4. Davis Vanderveen (H) d. Wes Augustine 6-3, 6-0; 5. Daniel Owens (H) d. Shanden Delamater 6-4, 6-2; 6. Kyle McKey (H) d. Eric Montoye 6-0, 6-0.
DOUBLES: 1. Kevin Hagan-Vanderveen (H) d. Kerr-Bechtold 8-3; 2. Doezema-McKey (H) d. A. Montoye 8-5; 3. Kreps-Owens (H) d. E. Montoye-Delamater 8-2.

Coe, Iowa 7, Hope 2 (at Holland, 4/24/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Greg Janssen 6-4, 6-1; 2. Elliott Rausa (C) d. Jonathan Lautz 6-4, 6-2; 3. Scott Stegeman (C) d. Gabe Casher 6-3, 6-3; 4. Victor Khristenko (C) d. Alex Hughes 6-2, 5-7, 10-6; 5. Curtis Newman (C) d. Daniel Owens 6-3, 6-1; 6. Kyle Tucker (C) d. Kyle McKey 7-6, 7-5.
DOUBLES: 1. Rausa-Stegemann (C) d. Bobby Cawood-Gardner 8-4; 2. Janssen-Newman (C) d. Lautz-John Garland 8-3; 3. Casher-Harrison Doezema (H) d. Khristenko-Tucker 8-5.

Hope 9, Adrian 0 (MIAA at Adrian, 4/24/10)
SINGLES: 1. Bobby Cawood (H) d. David Blaker 6-0, 6-0; 2. Michael Garland (H) d. Anthony Honeywell 6-0, 6-3; 3. Kevin Hagan (H) d. Chris Ludwig 6-1, 2-6, 6-0; 4. Harrison Doezema (H) d. Brian Opyrchal 6-0, 7-6(4); 5. Kyle Kreps (H) d. Cameron Hamilton 6-0, 6-0; 6. David Vanderveen (H) d. Alex Ziajor 6-3, 6-1
DOUBLES: 1. Bobby Cawood/ Michael Garland (H) d. Anthony Honeywell/Dominic Merollis 8-0; 2. Kevin Hagan/ David Vanderveen (H) d. Chris Ludwig/Cameron Hamilton 8-0; 3. Doezema/Kreps (H) d. Opyrchal/Ziajor 9-8 (7-4)

Hope 6, Albion 3 (MIAA at Hope, 4/21/10)
SINGLES: 1. Ben Miller (A) d. John Gardner 2-6, 6-2, 7-5; 2. Danny Frank (A) d. Jon Lautz 6-2, 7-5; 3. Gabe Casher (H) d. Brent Parshall 4-6, 7-6 (0), 6-3; 4. Michael Garland (H) d. Tucker Blake 6-2, 6-2; 5. Alex Hughes (H) d. Johnny Vinson 6-1, 6-1; 6. Kevin Hagan (H) d. Chris Tapping 0-6, 6-3, 6-3.
DOUBLES: 1. Miller-Frank (A) d. Gardner-Cawood 8-6; 2. Lautz-Garland (H) d. Parshall-Vinson 8-4; 3. Casher-Harrison Doezema (H) d. Tucker Blake-Dave Blake 8-5.

Hope 6, Calvin 3 (MIAA at Calvin, 4/17/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) Andrew DeVlieger 6-1, 6-0; 2. Bobby Cawood (H) d. Roland Eldridge 6-1, 6-2; 3. Preston Phillips (C) d. Jonathan Lautz 6-3, 7-5; 4. Andrew Rescorla (C) d. Gabe Casher 1-6, 6-3, 6-0; 5. Michael Garland (H) d. Brian DeMaagd 6-0, 4-6, 6-4; 6. Alex Hughes (H) d. Philip Reinken 6-3, 6-2.
DOUBLES: 1. John Gardner/Bobby Cawood (H0 d. Roland Eldridge/Preston Phillips 8-0; 2. Jonathan Lautz/Michael Garland (H) d. Andrew Rescorla/Brian DeMaagd 9-7; 3. Andrew DeVlieger/Jon Goorhouse (C) d. Gabe Casher/Harrison Doezema 8-6.

Kalamazoo 8, Hope 1 (MIAA at Holland, Mich. 4/13/10)
SINGLES: 1. Nate Eddy (K) d. John Gardner 7-5, 2-6 (12-10); 2. Cyrus Jadun (K) d. Jon Lautz 6-1, 6-2; 3. Jason Brown (K) d. Michael Garland 6-2, 6-1; 4. Pat Boyd (K) d. Kevin Hagan 6-0, 6-0; 5. Alex Hughes (H) d. Tom Cafmeyer 1-6, 6-3 (11-9); 6. Stephen Hanselman (K) d. Harrison Doezema 6-0, 6-1.
DOUBLES: 1. Jadun-Boyd (K) d. Gardner-Cawood 8-6; 2. Eddy-Brown (K) d. Lautz-Garland 8-5; 3. Cafmeyer-Joe Unger (K) d. Doezema-Gabe Casher 9-8 (3).

Denison 8, Hope 1 (at GLCA Tournament, 4/10/10)
SINGLES: Tom Cawood (D) d. John Gardner 6-3, 6-4; 2. Matt McErlean (D) d. Bobby Cawood 6-3, 5-7, 10-4; 3. Nate Hobrath (D) d. Jonathan Lautz 6-1, 6-0; 4. Evan Verbofsky (D) d. Michael Garland 6-2, 6-4; 5. Jared Connolly (D) d. Kevin Hagan 6-1, 4-6, 10-8; 6. Tim Martin (D) d. Alex Hughes 6-1, 6-2.
DOUBLES: 1. Nate Hobrath/Matt McErlean (D) d. John Gardner/Bobby Cawood 8-4; 2. Jared Connolly/Tim Martin (D) d. Jonathan Lautz/Michael Garland 8-2; 3. Gabe Casher/Harrison Doezema (H) d. Evan Verbofsky/Adam Seeley 8-5.

Kalamazoo 5, Hope 2 (at GLCA Tournament, 4/9/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Nate Eddy 6-3, 3-6, 10-8; 2. Bobby Cawood (H) d. Cyrus Jadun 3-6, 7-5, 10-8; 3. Jason Brown (K) vs. Jonathan Lautz unfinished; 4. Patrick Boyd (K) d. Michael Garland 6-1, 6-1; 5. Mark Denenfeld (K) vs. Kevin Hagan unfinished; 6. Alex Dombos (K) d. Alex Hughes 6-0, 6-1.
DOUBLES: 1. Patrick Boyd/Cyrus Jadun (K) d. Bobby Cawood/John Gardner 8-6; 2. Jason Brown/Nate Eddy (K) d. Michael Garland/Jonathan Lautz 8-0; 3. Mark Denenfeld/Joe Unger (K) d. Kyle Kreps/Daniel Owens 8-3.

Hope 9, Wooster 0 (at GLCA Tournament, 4/9/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Matt Hoch 6-2, 6-3; 2. Bobby Cawood (H) d. Matt Mandell 6-0, 6-0; 3. Jonathan Lautz (H) d. Ethan Arenstein 7-5, 6-0; 4. Michael Garland (H) d. Steve Conroy 9-7; 5. Kevin Hagan (H) d. Brad Palanski 2-6, 6-4, 6-1; 6. Alex Hughes (H) d. Alex Turner 8-2
DOUBLES: 1. John Gardner/Bobby Cawood (H) d. Ethan Arenstein/Matt Hoch 8-4; 2. Michael Garland/Jonathan Lautz (H) d. Brad Palanski/Sam Susanin 8-3; 3. Gabe Casher/Harrison Doezema (H) d. Steve Conroy/Matt Mandell 8-5.

Hope 5, Trine 4 (MIAA at Angola, Ind., 4/7/10)
SINGLES: 1. Brett Becker (T) d. John Gardner 3-6, 6-2, 6-0; 2. Tim Buchmeier (T) d. Jon Lautz 6-2, 7-5; 3. Mike Garland (H) d. Dan Desper 6-2, 2-6, 6-3; 4. Kevin Hagan (H) d. Nick Garstka 6-2, 6-4; 5. Harrison Doezema (H) d. Gerard Stump 6-3, 6-3; 6. Issa Salsa (T) d. Davis Vanderveen 6-3, 6-4.
DOUBLES: 1. Gardner-Doezema (H) d. Becker-Buchmeier 8-6; 2. Desper-Salsa (T) d. Garland-Lautz 8-3; 3. Hagan-Vanderveen (H) d. Garstka-Stump 8-5.

Hope 9, Principia, Ill. 0 (at Hilton Head, S.C., 3/26/10)b>
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Kevin Hagenlocher 6-0, 6-2; 2. Michael Garland (H) d. Todd Zimmerman 6-2, 6-4; 3. Kevin Hagan (H) d. Cameron Huber 6-2, 6-1; 4. Kyle Kreps (H) d. Christian Hagenlocher 6-3, 6-3; 5. Daniel Owens (H) d. Ben Black 6-2, 6-4; 6. David Vanderveen (H) won by default.
DOUBLES: 1. Garland-Jon Lautz (H) d. K. Hagenlocher-C. Hagenlocher 8-1; 2. Hagan-Vanderveen (H) d.Black-Huber 8-0; 3. Harrison Doezema-Alex Hughes (H) won by default.

Hope 9, Elmhurst 0 (at Hilton Head, S.C., 3/26/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Dave Douglass 6-2, 6-3; 2. Bobby Cawood (H) d. Dave Devaney 7-6 (2), 6-2; 3. Jon Lautz (H) d. Dean Leventis 6-1, 6-1; 4. Alex Hughes (H) d. Justin Guenther 6-3, 6-3; 5. Harrison Doezema (H) d. Eric Moss 6-1, 6-3; 6. David Vanderveen (H) d. Henrique Boscolo 6-1, 6-3.
DOUBLES: 1. Gardner-Cawood (H) d. Douglass-Devaney 8-6; 2. Lautz-Gabe Casher (H) d. Leventis-Guenther 8-2; 3. Doezema-Kevin Hagan (H) d. White-Moss 8-2.

Hope 5, Allegheny, Pa. 4 (at Hilton Head, S.C., 3/25/10)
SINGLES: 1. Alex Bonfiglio (A) d. John Gardner 2-6, 6-1 (10-6); 2. Bobby Cawood (H) d. Mike Provenzano 6-2, 6-2; 3. Jon Lautz (H) d. Max Hennessy 6-3, 7-5; 4. Michael Garland (H) d. Evan Gordon 6-2, 6-3; 5. Alex Hughes (H) d. Jake Allmaras 6-1, 6-2; 6. Jonathan Jordan (A) d. Harrison Doezema 6-2, 4-6 (11-9).
DOUBLES: 1. Gardner-Cawood (H) d. Ben Hurtuk-Hennessy 8-5; 2. Bonfiglio-Allmaras (A) d. Lautz-Garland 8-5; 3. Provenzano-Jordan d. Kevin Hagan-David Vanderveen 8-5.

DePauw 8, Hope 1 (at Hilton Head, S.C., 3/23/10)
SINGLES: 1. Scott Sandager (D) d. John Gardner 6-4, 6-0; 2. Bobby Cawood (H) d. Michael Rardon 6-3, 6-3; 3. Hunter Schouweiler (D) d. Jon Lautz 6-2, 6-2; 4. Noah Swiler (D) d. Michael Garland 6-2, 6-3; 5. Eric Hubbard (D) d. Kevin Hagan 6-0, 6-0; 6. Evan Hunter (D) d. Alex Hughes 6-1, 6-2.
DOUBLES: 1. Sandager-Will Gates (D) d. Gardner-Cawood 8-2; 2. Jonathan Batuello-Schouweiler (D) d. Lautz-Garland 8-4; 3. Rardon-Hubbard (D) d. Hagan-Davis Vanderveen 8-2.

Carleton, Minn. 7, Hope 2 (at Hilton Head, S.C., 3/22/10)
SINGLES: 1. Peter Dunn (C) d. John Gardner 7-5, 6-2; 2. Bobby Cawood (H) d. Dan Vollman 6-3, 6-1; 3. Winston Park (C) d. Jon Lautz 6-1, 6-0; 4. Austin Jiang (C) d. Michael Garland 7-6 (4), 6-7 (2), 10-8; 5. Alex Chin (C) d. Kevin Hagan 6-1, 6-0; 6. Jon Aranda (C) d. Alex Hughes 6-1, 6-3.
DOUBLES: 1. Gardner-Cawood (H) d. Dunn-Vollman 8-4; 2. Colin Russell-Paul Cooper (C) d. Lautz-Garland 8-4; 3. Park-Jiang (C) d. Gabe Casher-Harrison Doezema 8-4.

Aquinas 5, Hope 4 (indoors at DeWitt Tennis Center, 3/17/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Tuan-ahn Tran 6-0, 6-3; 2. Bobby Cawood (H) d. Nick Ludwig 6-1, retired; 3. Travis Wolf (A) d. Jon Lautz 6-4, 6-4; 4. Kyle Masteller (A) d. Michael Garland 6-3, 6-0; 5. Victor Roland (A) d. Alex Hughes 6-2, 6-4; 6. Harrison Doezema (H) d. Michael Sendor 6-2, 3-6, 7-5.
DOUBLES: 1. Gardner-Cawood (H) d. Tran-Masteller 8-6; 2. Wolf-Roland (A) d. Lautz-Garland 8-5; 3. Ludwig-Sendor (A) d. Doezema-Kyle McKey 9-8 (4).

Hope 9, Grand Rapids CC 0 (indoors at DeWitt Tennis Center, 3/12/10)
SINGLES: 1. Bobby Cawood (H) d. Aaron Michaud 6-0, 6-0; 2. John Lautz (H) d. Steve Carter 6-3, 6-1; 3. Kevin Hagan (H) d. Cullen Malloy 4-6, 6-2, 7-6 (4); 4. Alex Hughes (H) d. Keaton Briggs 6-3, 6-3; 5. Harrison Doezema (H) d. Jesse VanDellen 7-5, 6-0; 6. David Vanderveen (H) d. Connor Gossett 7-7 (2), 6-4.
DOUBLES: 1. John Gardner-Cawood (H) d. Michaud-VanDellen 8-3; 2. Lautz-Michael Garland (H) d. Malloy-Carter 8-5; 3. Hagan-Vanderveen (H) d. Briggs-Gossett 8-2.

Hope 8, Davenport 1 (indoors at DeWitt Tennis Center 3/12/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Jeff Karasinski 7-6 (6), 6-1; 2. Vitaly Schumilov (D) d. Michael Garland 7-6 (4), 6-3; 3. Kevin Hagan (H) d. Matt Weiden 6-4, 5-7 (10-8); 4. Alex Hughes (H) d. Chris Grashorn 6-1, 6-1; 5. Kyle Kreps (H) d. Andrew Meads 6-3, 6-4; 6. Kyle McKey (H) d. Jerome Jayapal 6-0, 6-1.
DOUBLES: 1. Gardner-Bobby Cawood (H) d. Karasinski-Weiden 8-5; 2. Lautz-Garland (H) d. Schumilov-Grashorn 8-4, 3. Kreps-Daniel Owens (H) d. Meads-Jayapal 8-3.

Hope 7, Grove City, Pa. 2 (indoors at Oberlin Ohio, 3/6/10)
SINGLES: 1. John Gardner (HO d. Ricky Garrett 4-6, 6-0, 6-2; 2. Bobby Cawood (H) d. Peter Davis 7-5, 6-2; 3. Anthony Rosselli (GC) d. Jon Lautz 6-3, 6-2; 4. Kevin Hagan (H) d. Bill Derocha 7-6 (3), 6-1; 5. Alex Hughes (H) d. Shaun Mills 6-2, 6-3; 6. Scott Yanak (GC) d. Daniel Owens 6-3, 6-2.
DOUBLES: 1. Gardner-Cawood (H) d. Garrett-Davis 8-0; 2. Lautz-Gabe Casher (H) d. Derocha-Mills; 3. Harrison Doezema-Kyle McKey (H) d. Rosselli-Caleb Fuller 8-6.

Grand Valley 6, Hope 3 (indoors at DeWitt Tennis Center, 3/2/10)
SINGLES: 1. Narc Roessiein (GV) d. John Gardner 6-2, 5-7, 7-6 (4), 2. Bobby Cawood (H) d. Brock Plangger 6-1, 6-4; 3. Jeff Globerson (GV) d. Jon Lautz 6-3, 7-6 (6), 4. Josh Kazdan (GV) d. Gabe Casher 6-2, 6-3, 5. Ryan Diebold (GV) d. Kevin Hagan 6-3, 6-4; 6. Pat Snyder (GV) d. Alex Hughes 4-6, 6-3, 6-2.
DOUBLES: 1. Gardner-Cawood (H) d. Roessiein-Globerson 8-4; 2. Lautz-Casher (H) d. Planggter-Snyder 8-6; 3. Diebold-Kazdan (GV) d. Hagan-Davis Vanderveen 8-6.

Hope 8, Oberlin 1 (indoors at Oberlin, Ohio, 3/6/10)
SINGLES:1. Gabe Casher (HOPE) def. Joe Leffler (OBEM) 6-0, 6-1 2. Alex Hughes (HOPE) def. Eliot Heaton (OBEM) 6-4, 6-3; 3. Sam Towne (OBEM) def. Harrison Doezema (HOPE) 4-6, 6-3, 10-6; 4. Kyle Kreps (HOPE) def. Peder Davis (OBEM) 6-2, 6-2 ; 5. Davis Vanderveen (HOPE) def. Jonathan Wachtel (OBEM) 6-2, 6-1; 6. Kyle McKey (HOPE) def. Sergio Sanchez (OBEM) 6-2, 7-5.
DOUBLES:1. John Gardner/Bobby Cawood (HOPE) def. Peder Davis/Eliot Heaton (OBEM) 8-4; 2. Jonathan Lautz/Gabe Casher (HOPE) def. Joe Leffler/Sam Towne (OBEM) 8-2 ; 3. Kevin Hagan/Davis Vanderveen (HOPE) def. Ben Turchin/Jonathan Wachtel (OBEM) 8-0.

Grand Valley State 6, Hope 3 (indoors at DeWitt TC, 3/2/10)
SINGLES: 1. Narc Roessiein (GV) d. John Gardner 6-2, 5-7, 7-6 (4), 2. Bobby Cawood (H) d. Brock Plangger 6-1, 6-4; 3. Jeff Globerson (GV) d. Jon Lautz 6-3, 7-6 (6), 4. Josh Kazdan (GV) d. Gabe Casher 6-2, 6-3, 5. Ryan Diebold (GV) d. Kevin Hagan 6-3, 6-4; 6. Pat Snyder (GV) d. Alex Hughes 4-6, 6-3, 6-2.
DOUBLES: 1. Gardner-Cawood (H) d. Roessiein-Globerson 8-4; 2. Lautz-Casher (H) d. Planggter-Snyder 8-6; 3. Diebold-Kazdan (GV) d. Hagan-Davis Vanderveen 8-6.

Case-Western 7, Hope 2 (indoors at DeWitt TC, 2/27/10)
SINGLES: 1. John Gardner (H) d. Kyler Gerber 7-5, 6-4; 2. Bobby Cawood (H) d. John Smetona 6-3, 6-4; 3. Rohan Patel (CW) d. Jon Lautz 7-5, 6-2; 4. Richard Brunsting (CW) d. Gabe Casher 6-3, 6-0; 5. Sean Carr (CW) d. Michael Garland 6-1, 6-3; 6. Alex Solove (CW) d. Kevin Hagan 6-1, 6-4.
DOUBLES: 1. Brunsting-Smetona (CW) d. Gardner-Cawood 9-8 (3); 2. Patel-Solove (CW) d. Garland-Lautz 8-5; 3. Nicolas Howe-Gerber (CW) d. Harrison Doezema-Kyle McKey 8-1.

UW-Oshkosh 7, Hope 2 (indoors at UW-Whitewater, 2/13/10)
SINGLES: 1. James Lewison (OSH) d. John Gardner 6-1, 4-6 (13-11); 2. Bobby Cawood (H) d. Nate Kilsdonk 6-3, 5-7 (10-8); 3. Dustin Clackburn (OSH) d. Jon Lautz 6-4, 7-6 (6); 4. Robbie Price (OSH) d. Michael Garland 5-7, 6-2 (10-7); 5, Kevin Hagan (H) d. Scott Nierni 6-2, 6-4; 6. Todd Fuller (OSH) d. Alex Hughes 6-1, 4-6 (10-4).
DOUBLES: 1. Lewison/Price (OSDH) d. Gardner/Cawood 8-4; 2. Kilsdonk/Blackburn (OSH) d. Garland/Lautz 9-8 (4); 3. Kasper/Hoffman (OSH) d. Hagan/Davis Vanderveen 8-6.

UW-Whitewater 9, Hope 0 (indoors at UW-Whitewater, 2/13/10)
SINGLES: 1. Danny Glinert , WW, d. John Gardner 6-4, 6-0; 2. Kelvin Caiati , WW, d. Bobby Cawood 6-1, 7-6 (3); 3. Michael Harmatys , WW, d. Jon Lautz 6-1, 6-2; 4. Kyle Halweg , WW, d. Michael Garland 6-3, 6-1; 5. Logan Covelli , WW, d. Kevin Hagan 7-6 (6), 6-2; 6. Brady Porter , WW, d. Alex Hughes 6-4, 6-2.
DOUBLES: 1.Glinert/Caiati, WW, d. Gardner/Cawood 8-5; 2. Erik Scanlan / Ian Hintz , WW, d. Lautz/Earland 9-8 (2); 3. Covelli/ Charlie Miller , WW, d. Hagan/Davis Vanderveen 8-1.

Hope 6, Wheaton 3 (indoors at UW-Whitewater, 2/12/10)
SINGLES: 1. Taylor Johnson (W) d. John Gardner 6-1, 2-6, 6-3; 2. Bobby Cawood (H) d. Corey Chan 6-1, 2-6, 7-5; 3. Jon Lautz (H) d. Joel Parrish 6-4, 6-3; 4. David Stephens (W) d. Michael Garland 6-3, 6-2; 5. Kevin Hagan (H) d. Jordan Williams 6-3, 1-6, 6-4; 6. Miles Greenwald (W) d. Alex Hughes 6-3, 7-5.
DOUBLES: 1. Gardner-Cawood (H) d. Johnson-Chan 8-5; 2. Garland-Lautz (H) d. Parrish-Greenwald 9-7; 3. Hagan-David Vanderveen (H) d. Stephens-Williams 8-3.

Hope.edu | PO Box 9000, Holland, Michigan 49422